Fundacja Ogarniająca Rodzinne Tematy pod nazwą: FORT (dalej: Fundacja FORT) ustanowiła i wprowadziła „Politykę ochrony małoletnich” zgodnie z zarządzeniem z dn. 14.08.2024.
Standard I. POLITYKA
Fundacja FORT ustanowiła i wprowadziła w życie „Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem”. Dokument dostępny jest pod tym linkiem (KLIK).
Organ zarządzający Fundacji FORT zatwierdził Politykę, a za jej wdrażanie i nadzorowanie odpowiada Prezes Fundacji.
Polityka ochrony dzieci jasno i kompleksowo określa:
• zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
• sposób reagowania w organizacji/instytucji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji
• zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko
• zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych
• zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
Polityka jest opublikowana i szeroko promowana wśród całego personelu, rodziców i dzieci, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Standard II. PERSONEL
Fundacja FORT monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
Fundacja uzyskała o każdym członku personelu dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz informacje z Krajowego Rejestru Karnego i rejestrów karalności państw trzecich w zakresie określonych przestępstw (lub odpowiadających im czynów zabronionych w przepisach prawa obcego) lub w przypadkach prawem wskazanych oświadczenia o niekaralności.
Fundacja zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
• rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci
• procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia
• odpowiedzialności prawnej pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji
Standard III. PROCEDURY
W Fundacji FORT funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
Fundacja opracowała procedury, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
Fundacja dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
Standard IV. MONITORING
Fundacja FORT monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.
Przyjęta Polityka ochrony dzieci jest weryfikowana przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.